Jeśli farmacja to tylko Kraków

Stethoscope

Studia na kierunkach farmaceutycznych wciąż cieszą się sporym powodzeniem. Składają się na to zapewne wysokie zarobki oferowane w branży, ale też różnorodność stanowisk, na które mogą aplikować absolwenci farmacji. Wybranie takiej życiowej drogi wiąże się jednak z ciągłym doskonaleniem, ogromną odpowiedzialnością i sporym trudem, jaki należy włożyć już na etapie studiów. A gdzie warto studiować farmację i gdzie najłatwiej znaleźć pracę po tym kierunku?

Rankingi

Żeby móc w pełni poświęcić się karierze farmaceuty, należy najpierw skończyć studia. Największe szanse na zyskanie pracy mają osoby po uczelniach z najlepszą renomą w kraju. W ścisłej czołówce rankingów od lat królują: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nic więc dziwnego, że według The QS World University Rankings to właśnie Uniwersytet Jagielloński ma najlepszy w Polsce wydział farmaceutyczny.

Wydział Farmaceutyczny w liczbach

W skład Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego wchodzi 18 jednostek naukowo-dydaktycznych, z czego 10 to katedry a 8 to samodzielne zakłady oraz Wydziałowe Studium Kształcenia Podyplomowego. Na wydziale tym uczy 158 pracowników naukowych, a liczba studentów wynosi łącznie 1279, z czego 912 studiuje farmację, 193 – analitykę medyczną a 174 – kosmetologię.

Większe możliwości

Na wydziale prowadzone są również studia podyplomowe dotyczące farmacji przemysłowej, analityki medycznej, badań klinicznych, produktów leczniczych i enologii. Należy również dodać, że wydział uczestniczy w międzynarodowych programach edukacyjnych, współpracując z 17 uniwersytetami z całej Europy. Praca farmaceuty związana jest z ciągłym doszkalaniem się warto więc wiedzieć, że Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi szkolenia podyplomowe z Farmacji Aptecznej.

Nie tylko studia

Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny wydział farmaceutyczny w Polsce dający możliwość pracy w branży. Oprócz uczelni wyższych, wciąż jeszcze działają technika kształcące techników farmacji, ale zarobki na tym stanowisku wyraźnie odbiegają od poziomu pensji proponowanych kandydatom z wyższym wykształceniem.

Co jeszcze może mieć znaczenie podczas szukania pracy w farmacji? Oczywiście dodatkowe doświadczenia zdobyte w czasie studiów – praktyki, staże, udział w badaniach laboratoryjnych i publikacje naukowe – taki dorobek może znacząco wpłynąć na wynagrodzenie przyszłego farmaceuty, które w zależności od stanowiska i regionu może wynosić od 2,5 – 8 tys. zł netto.

Artykuł powstał we współpracy z:

grafton